spain

Chamaerops humilis, Žumara 300 cm

 
  • 1 z 3
 

Autentické foto
Celková výška: 300cm +
Velikost kmene: 200 cm +

Dostupnost Momentálně nedostupné
50 000 Kč
Kategorie chamaerops humilis -10°C
 

Chamaerops humilis - Trpasličí palma

Chamaerops humilis je jediný původní druh palmy na evropském kontinentě, konkrétně roste přirozeně ve Španělsku, Portugalsku a v Jihozápadní Evropě. Jedná se o jednu z nejvíce mrazu-vzdorných palem (-10 °C)

Ačkoli název napovídá, o malou palmu se rozhodně nejedná. Namísto do velkých výšek tato rostlina roste zároveň i do šířky, a to pomocí odnožování. Rostlina má na palmu nevšední křovinatý vzhled. Kmeny trpasličích palem mohou dorůst až do výšky 3 - 4 m, to ovšem trvá velmi dlouho. Řapíky listů jsou porostlé malými trny. Na rozdíl od jiných palem tato rostlina kvete již od mladistvého věku, vykvést může už při velikosti 60 cm. Květenství je světle-žluté a následné plody mají červeno-fialovou barvu. 

Trpasličí palmu můžeme v našich podmínkách pěstovat více způsoby:

1. Jako květináčovou rostlinu venku. Pokud je rostlina v květináči, vydrží mrazy okolo -7°C. Je třeba ji zhruba na konci prosince uschovat, ideálně do chladnější místnosti s dostatkem světla (např. garáž u okna). Trpasličí palma není náročná na kořenový systém a v jednom květináči tak vydrží i mnoho let, což je výhoda. Taktéž odolává dobře suchu a není třeba ji intenzivně zalévat.

2. Jako volně vysazenou palmu v zemi. Při vysazení Chamaerops humilis do země je mrazu-odolnost okolo -10°C. Je nutné jí během prosince zazimovat buď za pomoci topných kabelů nebo makrolonového skleníčku. více zde: zimní ochrana rostlin

3. Jako interiérovou rostlinu. Trpasličí palma je velmi odolná rostlina a zvládá i interiérové pěstování. V tomto případě je nutné aby měla dostatek světla. Upozorňujeme, že trpasličí palmy pěstované v interiéru mají slabší listy a po několika letech nemusejí být tak vzhledné, jako při pořízení rostliny.

Nenáročná palma vhodná pro jakékoli pěstování!

Minimální teplota:  -10°C
Umístění: jakékoli, slunečné/světlé
Odolnost vůči suchu: ano
Vlhkost vzduchu: střední

 

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat komentář
Nevyplňujte toto pole:

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat hodnocení
Nevyplňujte toto pole: