spain

Jubaea chilensis -11°C

Jubaea chilensis - Chilská medová palma
 
Silnokmenná reliéfová palma, jejíž kmen dosahuje síly až 1 m, roste ve své domovině na pobřežních horách až do výšky 2000m. To vysvětluje její odolnost vůči zimě : -10°C pro ní není žádný problém, zvládne dokonce -15°C, pokud zůstane srdce palmy suché. Medové palmy se staly ve své domovině v  Chile vzácné, protože je lidé dlouhý čas mýtili kvůli jejich sladké šťávě, která po mnoho let vyvěrá z jejich bezkorunového kmene. Tato šťáva se používá jako sladidlo nebo se nechává kvasit na palmové víno. Odtud pochází také její druhé jméno - Chilská vinná palma. Na druhou stranu se tato palma s reliéfovitými listy stává stále oblíbenějším hostem zahrad v zemích s mírným klima, jako severní Itálie, Anglie a Švýcarsko, právě kvůli její odolnosti proti chladu. Mladé  palmy rostou však velmi pomalu a ve zdejších  podmínkách se rodí pouze jeden až tři  listy za rok.. Teprve když se upraví vývoj kmene, urychlí se jejich růst. Konce plodů medových palem nabízejí další delikatesu: bílomasý morek jejich semen chutná jako kokosový ořech a je oblíbený jako snack např. v USA. Kdo chce vysadit medovou palmu na zahradě, potřebuje zastřešené místo k ochraně proti zimnímu vlhku . Nám se daří zimovat Jubaei ve volné zemi s topným kabelem Raychem, musíte pouze použít větší množství kabelu..

Stupnice odolnosti dle našich zkušeností:

    -10°C - listy bez poškození, palma musí mít ale přístřešek proti vlhkosti.

     -12°C - listy začínají silně omrzat, na jaře většinou zhnědnou a je nutné je ostříhat. Palma většinou začne z jara růst (duben až červen).

    -13°C - listy omrznou, přežitelnost rostlin cca 80%.

    -14°C až -15°C - přežitelnost, pokud je v zábalu a v suchu cca 70%.

    -16°C až -17°C - listy i srdce palmy umrzá, úmrtnost odhaduji při těchto teplotách na 50%.

    -18°C a více - přežijí pouze exempláře staré minimálně 30 let a musí mít kmen o minimální výšce 50cm a obvod kmene 2 metry. Takto velké a větší vysazují ve Švýcarsku v Alpách a přežívají jim tam i tyto teploty. Pořízení takto vzrostlé palmy je však velmi nákladné a riziko zmrznutí velké.

Pokud chcete palmu pěstovat volně v zemi, doporučujeme použít zimní skleník z makrolonu, nebo samoregulační kabel Raychem. Více informací skleníky

 POZOR -mrazuvzdorné palmy vysazujte do volné půdy pouze v měsících březen, duben, květen a červen.

Palma je mrazuvzdorná pokud je vysazena volně v zemi, pokud je ponechána v květináči je  její odolnost maximálně -5°C.

Naše ceny této palmy jsou nejnižší v celé ČR !!!

Minimální teplota: krátkodobě až -15 °C, bez poškození -10°C
Teplota v zimě: 5 (±8) °C
Umístění: slunce
Odolnost proti suchu: ano

 

Nejprodávanější

8990
89900018990899000
Značky

Stránka 1 z 1 - 6 položek celkem

Stránka 1 z 1 - 6 položek celkem