spain

Strelitzia

Strelitzia reginae

Strelitzie jsou se svými oranžovo-modrými, dlouhokvetoucími květy, které připomínají pestrobarevné ptačí hlavičky vskutku rajské květiny. Ačkoliv nejsou to pouze květy, které dělají tyto robustní a vytrvalé rostliny našimi skvostnými společníky na slunečních terasách, balkonech, obývacích pokojích či sklenících. Také jejich listy podobné listům banánovníku navozují tropickou atmosféru. Jsou pevné, tmavozelené až modrozelené, a zakončují výšku celé rostliny, Strelitzie neroste výš než její nejdelší listy (0,8 – 1,5m). Starším rostlinám vyrůstá stále více výhonků, každý z nich kvete 2-3 květy. Není to výška, co určuje stáří Strelitzie ale velikost květináče a především počet výhonů. Kvetení je velmi závislé na správném zimování. V konstantní teplotě a na světlém místě obývacího pokoje či skleníku se mohou květy objevit již v zimních měsících. Pokud rostlinu zimujeme na tmavém a chladném místě (jako jsou schodiště, chodby apod.) nepravidelně nebo málo vytápěném, začíná kvést počátkem jara, v létě dokonce se mohou první květy objevit až v listopadu. Strelitzia je nenáročná exotická rostlina, není napadána hmyzem ani rostlinými škůdci, a je lepší věnovat jí méně péče než příliš mnoho. Příliš časté zalévání může poškodit kořeny, příliš málo vody jí naopak neublíží. Nadměrné hnojení způsobuje že rostlina má sice mnoho listů ale málo květů. Jestliže Strelitzie nekvete, jedná se o mladou rostlinu, kvete až po 6-7 letech. V zahradních centrech se často prodávají tyto mladé rostlinky za nízké ceny, ale musíte čekat dlouhou dobu, než se budete moci těšit z jejich květů, na rozdíl od našich rostlin, které bohatě odnožují a kvetou v jakékoliv velikosti, kterou od nás dostanete.

Strelitzia  augusta 

původem z jižní Afriky. Tento rod byl pojmenován po vévodství Mecklenbur-Strelitz místo narození královny Charlotte z Velké Británie. Hovorově se jí též říká „pták ráje“ protože jejich květy připomínají ptáky z ráje. V jižní Africe je známá jako „květina jeřáb, nebo jeřábová rostlina“.  Tato forma roste trsovitě, s masivními stálezelenými listy na 2m dlouhých řapíkách. Během léta, Strelitzia vykvétá bílými květy (připomínajících ptáky) s bohatě fialovými listeny na dlouhých stopkách. Výška: 2-6m, umístění: plné slunce, přiměřená zálivka pouze když je potřeba

Kvality: exotická oranžovo-modro dlouho kvetoucí rostlina s listy podobnými banánovníku, tropického vzhledu, robustní, snadná péče, pomalu rostoucí.

Aplikace: v květináčích od dubna/května na balkonech, terasách a v zahradách s ochranou proti větru, celoročně ve vytápěných zimních zahradách, sklenících či bytech.

Minimální teplota: 0 °C
Teplota v zimě:  10 (±8) °C
Umístění: plné slunce nebo polostín
Odolnost proti suchu: ano
Vlhkost vzduchu: střední

 

Nejprodávanější

990
14990199014990
Značky

Stránka 1 z 1 - 10 položek celkem

Stránka 1 z 1 - 10 položek celkem