spain

Péče o rostliny

Subtropickým rostlinám se všeobecně daří na světlém místě a v prostředí s vlhčím vzduchem.

Umístění v létě: slunečné. Kdo chce dát palmy na jaře  volně ven, neměl by je okamžitě dávat na plné slunce, protože  listy nejsou, po zimě s nedostatkem světla, zvyklé na UV - paprsky a mohly by se spálit (vytvořily by se hnědé, nepravidelné fleky). Přivykejte palmy zhruba 10 dní na stinných místech, než je přesadíte na jejich definitivní místo.
 
Umístění v zimě: na světlém místě.
 
Péče v létě: zalévejte rostliny opravdu důkladně, aby se květináče, většinou hustě prorostlé kořeny, do základu namočily. Potom se ale musí počkat, než zem úplně vyschne. V horkých letních týdnech to může být už jeden až tři dny poté, v přechodových ročních obdobích teprve po více jak týdnu. Množství vody a četnost zalévání kolísají velmi silně v závislosti na velikosti květináče a rostliny.Od dubna do září přidávejte každých 14 dní komplexní hnojivo (tekuté, rozpustný prášek, tyčinky atd.) nebo přidávejte do vody na zalévání dusíkaté hnojivo pro zelené rostliny.
 
Péče v zimě: pro  subtropické rostliny se dodržuje i v zimě rytmus mokré zeminy a vysychání, ale intervaly mezi zaléváním se značně prodlužují, protože substrát zvláště v chladných zimních příbytcích velmi pomalu vysychá.
 
Střih: stříhejte pouze hnědé listy, nejlépe teprve tehdy, když jsou naprosto suché, takže rostlina si z nich mohla vzít veškeré rezervní látky. Měl by vždy zůstat kousek listového stvolu, aby kmen rostliny vypadal silně a rovnoměrně.
 
Substrát: subtropické rostliny ocení hrubozrnné, např. s jemnou drtí lávy, úlomky keramzitu, s hrubým pískem či horninovou drtí smíchanou zeminu, která obsahuje současně hlínu a humus. Čistá rašelina se vůbec nehodí, stejně jako čistá humusová zemina, která se v krátké době rozloží a sedne. Používejte pro palmy pokud možno vysoké květináče, protože kořeny palem se snaží o hloubku a jinak se hbitě ze svých nádob vytlačí nahoru. Při přesazování do zahrady je potřeba se v okolí rostliny postarat o zeminu složenou z horninové drti s pískem a humusem.