spain

Zimní ochrana

Obecné doporučení ohledně zimování subtropických rostlin
 
1) Rostliny v květináči s odolností okolo -5 °C
 
Sem patří rostliny jako Citrusy, Cycasy Datlovníky Oleandry apod. Tyto rostliny doporučujeme uschovat na chladnější světlé místo (-3°C až +13°C). Schováváme je v momentě, kdy noční teploty klesnou pravidelněji pod bod mrazu: Běžně to bývá v první polovině listopadu, ale je třeba hlídat Předpověď.
 
 
2) Rostliny v květináči s odolností okolo -10 °C
 
Do této kategorie můžeme zařadit palmy Trachycarpus, Chamaerops apod. Tyto rostliny doporučujeme uschovat na chladnější světlé místo (-6°C až +13°C). Schováváme je v momentě, kdy noční teploty klesnou pravidelněji pod -5°C. Běžně je to v období od začátku prosince do Vánoc, ale i zde je třeba pečlivě hlídat venkovní teploty a uklidit rostliny včas.
 
 
3) Olivovníky
 
Olivovníky jsou specifickou kategorií na zimování, jelikož nemají moc rádi interiérové prostory. Vydrží mráz do -12°C, tudíž mohou zůstat značnou část zimního období venku. Pokud máte chladné prostory s dostatkem světla (-10°C až +7°C) doporučujeme tam Olivovníky uschovat někdy před Vánoci a opět je vyndat na konci února, chladné zimování uvnitř zvládají. Pokud těmito prostory nedisponujete, doporučujeme Olivovník dát někam do rohu k domu do závětří, kde bude rostlině pomáhat teplo z domu a rostlinu uchovat pouze na ty největší mrazy pod -12°C (řekněme tedy na 5-15 dní za celou zimu) Olivovníky nedoporučujeme ničím obalovat na dobu delší než jeden týden! v jakémkoli zábalu opadají!
Olivovníky v zemi doporučujeme zazimovat pomocí polykarbonátonových skleníčků. Žádný jiný způsob zimování Olivovníků v zemi se nám za mnoho let zkušeností neosvědčil!
 
 
4) Mrazuodolné palmy s výdrží nad -10°C vysazené ve volné půdě
 
Tyto rostliny, Většinou palmy Trachycarpus f. či Chamaerops H. doporučujeme zazimovat za pomocí toplných kabelů Raychem a netkané textilie. Podrobný návod na to jak rostlinu zazimovat naleznete na našich webových stránkách v sekci "zimní ochrana". Rostliny doporučujeme balit až v momentě, kdy budou hlásit teploty pod -9°C, běžně to bývá v období okolo Vánoc.
 
 
5) Méně mrazůvzdorné palmy a rostliny vysazené v zemi
 
Zde doporučujeme zimování za pomocí polykarbonátových skleníčků a vytápění. Období výstavby skleníčků je různé v závislosti na odolnosti rostliny
 
 
6) Fíkovníky a Mrazůvzdorné Yuky 
 
Mrazuodolné Yuky jako Y. rostrata či Y. gloriosa nezimujeme. Pokud jsou v květináči pouze je doporučujeme přemístit na místo kde do nich nebude pršet a sněžit, aby nebyli celou zimu v přemokřeném květináči. Rostliny zasazené v zemi není třeba řešit. U Fíkovníků v teplejších oblastech je to podobné. Pokud jste z chladnější oblasti a máte fíkovník zasazený v zemi, doporučujeme na nejkratší možnou dobu rostlinu obalit do netkané textilie, výdrž u fíkovníků je obecně okolo -16°C
 
 

Detailněji popsané zimování rostlin vysazených v zemi za pomoci topných kabelů a netkané textilie

S topnými kabely zimujte palmy až s příchodem velkých mrazů ideálně až v půlce prosince a odzimujte max. po dvou měsících. Ostré únorové sluníčko zvedá v zábalech teplotu nad 30°C a listy následně umírají. Z tohoto důvodu se do zábalů dělají otvory aby přebytečné teplo mohlo unikat. Pokud palmy včas neodzimujete, palma s kabely nikdy nezmrzne ale uschne. Pokud to teploty v průběhu zimy dovolí je ideální palmu větrat.

Zazimování provádíme následovně – palmě svážeme řapíky listů k sobě lepenkou, vezmeme kabel , který je ohebný a od shora až ke kořenům obtočíme palmu. U palmy je důležité chránit hlavně listy a srdce palmy. Kořeny není nutno chránit kabelem. Netkanou textilií celou palmu i s kabelem omotáme. Nakonec zábal z netkané textilie nastřihněte na minimálně třech místech 5-10cm. Kabely mají zásuvkovou koncovku, takže už jen stačí prodlužovacím kabelem propojit do zásuvky s elektrikou.

Pozor: k zazimování s topným kabelem používejte pouze textílii béžovou, mrazuvzdornou, zesílenou z našeho sortimentu!!!

Důležité: při zimování s topnými kabely, je potřeba zábal z netkané textilie nastřihnout na minimálně třech místech 5-10cm. Z důvodu odvětrání při náhlém oteplení. 

Kabel palmu nevytápí, ale pouze nepustí k srdci a listům palmy velký mráz, podle měřených hodnot když je teplota vzduchu -17°C je uvnitř zábalu -8°C. Když je venku -22°C v zábalu je -12°C.

Spotřeba kabelu při 24hodinovém provozu je cca 2 až 10Kč dle délky a příkonu kabelu.

2 metry kabelu stačí na velmi malé palmy. Výška rostliny cca do 80 cm.

5 metrů kabelu na palmy v ceně 2000,- až 3000,-Kč. Výška rostliny cca 90 - 150 cm.

10 metrů kabelu na palmy od 4000,- do 5000,- Kč. Výška rostliny cca 160 - 200 cm.

15 metrů kabelu na palmy od 6000,- do 25000,- Kč. Výška rostliny cca 210-300 cm

Topné kabely - skleníky na rostliny

 

S jakýmikoli dotazy ohledně zimování nás můžete kontaktovat na email, nebo na číslech 774 419 026 či 777 625 329 nebo přijít problematiku osobně konzultovat na naší prodejnu.

 

 

Záznamy nebyly nalezeny...