spain

Trachycarpus Fortunei Galícia -13°C

Trachycarpus fortunei Galícia - Konopná palma 

Trachycarpus fortunei Galícia je vypěstován v horách Galície, vyznačuje se velmi pomalým růstem díky nízkým teplotám a drsnému podnebí. Díky tomu má velice tlusté a mohutné kmeny 


 
Konopné palmy patří celosvětově mezi mrazunejodolnější palmy. Markantou je vláknité, hnědé pletivo, které obklopuje jejich rovné a většinou jednotlivé kmeny. Připomíná vlákna konopí - odtud jejich jméno. Cítí se dobře na plně slunečných místech.Vypadají velmi exoticky. Kdo chce svojí Konopnou palmu pěstovat jako klasickou květináčovou rostlinu, postaví jí v březnu ven a v pozdním podzimu (listopad/prosinec) jí dá na přezimování : pokud možno světlá, nevyhřívaná místa v zahradních domcích, garážích a mnoho dalších míst, jestliže jsou zastřešená s teplotou  -4 až +15°C. Konopnou palmu můžete také vysadit na stálo v zahradě.
V zimě se svazují vějíře (od poloviny do konce prosince) k sobě nahoru a balí se do netkané textílie - ne do plastové folie! Toto  slouží k ochraně před mrazem. Netkaná textílie ale udělá pouze + 3°C od okolní teploty proto doporučujeme při teplotách pod -12°C použít topné kabely. Srážky buď sněhové nebo dešťové nejsou pro Trachycarpusy žádný problém, problém nastává až při vymrznutí listů a srdce při teplotách -12°C. Většina poškození které se projeví na palmách z jara má na svědomí právě mráz nikoliv plíseň či hniloba - ta nenastane pokud palma nevymrzne mrazy pod -12°C. Přírůstek kmene volně vysazených palem je 1-10cm a 6-15 listů za 1 rok. Palmu je nutné zazimovat pouze na nezbytně nutnou dobu, období velkých mrazů. Trachycarpus vysazujte na velmi chráněné místo před větrem, nejraději ke zdi na jižní stranu!!!

Stupnice odolnosti dle našich zkušeností:

          -10°C - pokud teplota není stálá po dobu týdne a více, tak bez poškození.

          -12°C - pokud teplota není stálá po dobu týdne a více, tak bez většího poškození.

          -13°C až 14°C- listy začínají silně omrzat,na jaře většinou zhnědnou a je nutné je ostříhat.Střed rostliny, srdíčko, může vymrznout , ale většinou palma začne růst.Úmrtnost při těchto teplotách je minimální, do cca 5%.

          -15°C až -16°C - většina listů umrzne, pokud jsou v zábalu, který udělá +3°C, začinají omrzat. Rostlina se většinou v průběhu května vzpamatuje. Úmrtnost odhaduji na cca 10%.

          -17°C až -18°C - rostlina i když je zabalená může umrznout, listy i srdce palmy odejdou. Stále má však velkou přežitelnost a v průběhu května minimálně 70% palem obrazí. Úmrtnost odhaduji na 30%.

         -19°C až -20°C - přežitelnost těchto teplot 50%. Úmrtnost cca 50%.

         -21°C a více - Úmrtnost cca 99%.

Pokud chcete palmu i listy uchovat v nepoškozeném stavu i při -20°C, doporučujeme použít topné kabely. Více informací  topné kabely. Teploty pod -21°C spolu s větrným místem jsou pro palmy v zábalech i s kabely velmi stresující a může odejít mnoho listů.

2 metry kabelu stačí na velmi malé palmy. Výška rostliny cca do 80 cm.

5 metrů kabelu na palmy v ceně 2000,- až 3000,-Kč. Výška rostliny cca 90 - 150 cm.

10 metrů kabelu na palmy od 4000,- do 5000,- Kč. Výška rostliny cca 160 - 200 cm.

15 metrů kabelu na palmy od 6000,- do 25000,- Kč. Výška rostliny cca 210-300 cm.

POZOR -mrazuvzdorné palmy vysazujte do volné půdy pouze v měsících březen, duben, květen a červen.

Palma je mrazuvzdorná pokud je vysazena volně v zemi, pokud je ponechána v květináči je  její odolnost maximálně -5°C.

Naše ceny této palmy jsou nejnižší v celé ČR !!!

Doporučujeme pro venkovní výsadbu

Minimální teplota: krátkodobě až - 17°C, bez poškození -12°C                                                
List Trachycarpu vydrží nekrytý:  -12,7°C   max. 4hodiny                                                    
Teplota v zimě:  0 (±5) °C
Umístění: plné slunce
 

Nejprodávanější

5990
149901599014990

Stránka 1 z 1 - 6 položek celkem

Stránka 1 z 1 - 6 položek celkem