spain

Ficus benjamina

Ficus Benjamina

Ficus Benjamina pochází původem z Indie a ve své domovině dorůstá výšky 30m . V bytových podmínkách tvoří keříky a dorůstá výšky od 20 cm do 2 m. Jeho listy jsou drobné, lesklé, zelené, vejčitého tvaru. 
Ficus je odolný vůči suchu díky svým kožovitým listům. Má spoustu forem od celozelených až po různobarevné. Je to vcelku nenáročná rostlina na pěstování.  Větve ficusu benjamina jsou svěšeny co přidává rostlině na přitažlivosti. Nejhezčí jsou pestrolisté formy. Rostliny z této skupiny mají zaostřené listy, rostoucí na malých větvích. Do výšky mohou dosahovat až dva metry. Ficusu benjamina vyhovuje světlé místo,pozor však na přímé sluneční paprsky. Pestrolisté formy potřebují více světla a umístění na teplém místě. Ficus benjamina vyžaduje mírně vlhko, světlo, žádný průvan a teploty: letní maximum je 24 ° C, v zimě by neměla klesnout pod 15 ° C. Voda by měla být odstátá a mít pokojovou teplotu, v létě zaléváme mírně, v zimě zálivku ještě omezíme. Listy žloutnou a opadávají, pokud rostlinu opakované přelijeme. Přihnojování se provádí od března do srpna každé dva týdny.  Platí obecně čím tepleji, tím více vody. V zimě, v místnosti s centrálním vytápěním a také v silném letním žáru, je nutné rostliny rosit. Množíme vrcholovými řízky, které snadno zakořeňují ve vodě i v půdě (při teplotě 24 až 29°C). Z jednoho výhonku se získá několik řízků.Ficus benjamina  se přesazuje vzácně, pouze dle potřeby. Přesazujeme ho až je to nutné. Staré exempláře velkých fikusů nepřesazujeme, odstraníme vrchní část půd kolem rostliny a nahradíme čerstvou zeminou. Vhodný je rašelinový substrát. Nádoby na přesazení nevolíme o moc větší. To znamená jen takové, aby se umístnily kořeny. Přihnojujeme organickými hnojivy. Rostlinu lze dobře tvarovat řezem, zhustí se tak koruna.

Jaké mohou být problémy při pěstování ficusu benjamina:

 Fíkus ztrácí listy? Příčiny mohou být různé:

- je nejpravděpodobnější příčinou přelití nebo nevětrané místnosti

- nízká zimní teplota, přehnojení 

- je opad listů způsoben nedostatkem světla nebo náhlá změna prostředí.

- příznak podvýživy -  použijeme organické hnojivo (kravský hnůj apod.)

Nenáročná rostlina,dobře roste v bytových podmínkách.

Pozor na přetápěné byty - nad 24°C Vám může fikus opadat a uhynout, hlavně v zimním období. Ideální teplota 10°C až 24°C během celého roku.

 

Nejprodávanější

1990
199901199019990
Značky

Stránka 1 z 1 - 9 položek celkem

Stránka 1 z 1 - 9 položek celkem