spain

Livistona

Livistona chinensis

Čínská vějířovitá palma jak se jí též říká je krásná především jako dospělá rostlina. Velké světlezelené vějířovité listy, rozdělené do 75 dílků, jejichž špičky se svěšují směrem k zemi, jako půvabná fontána, odtud též její další známé jméno Čínská fontánová palma. Tyto listy mohou být až 1,5 široké, vyrůstající na hnědém až šedém rovném kmeni. Kmen bývá v průměru 46cm široký a u země mírně rozšířený. Tyto palmy lze zřídka vidět na Floridě dorůstající až do výšky 9 metrů. V přírodě se dorůstá do výšky kolem 9 metrů, ale běžněji je vidět vysoká  5 - 8 metrů výšky. Květy vyrůstají na 1,8 metru dlouhém květenství schovaném v koruně listů. Semena mají oválný nebo kulovitý tvar a jsou tmavě modré až šedivé když jsou zralé. Livistona Chinensis, čili Čínská vějířovitá palma je původní v Jižním Japonsku, Taiwanu, a několika ostrovech jižní Číny. Její obliba stále více roste v oblastech s teplým klimatem (Florida, Californie) a jako kontejnerová rostlina i ve zbytku světa. Není náročná na půdu. Je vhodné ji 2x za rok pohnojit (od jara do podzimu) hnojivem s postupně uvolňujícími mikroprvky. Vhodným místem je slunné a světlé stanoviště. Poměrně odolná vůči suchu, pokud má ale pravidelnou zálivku, rychleji roste. Malé rostliny jsou vhodné pro pěstování v bytech. Jsou nenáročné a pomalu rostou.

 Livistona decipiens

Půvabná a krásná palma vysokého a štíhlého vzrůstu. Říká se jí též smuteční palma, podle jejích listů, které splývají volně dolů jako stužky na smuteční vrbě. Symetrická koruna je téměř kulovitého tvaru. Listy směřují směrem nahoru. Kmen je rovný, obvykle dorůstá výšky téměř 10 metrů. Listy jsou žebrovité což znamená, že jsou něco mezi vějířovitým a zpeřeným tvarem, široké cca 2,7 m na cca 1,7 dlouhých řapících. Květy jsou žluté, květenství se schovává v koruně mezi listy. Plody jsou černé, okolo 1,3cm v průměru. Livistona decipiens je původem z východního pobřeží Queenslandu, v Austrálii. Díky jejímu půvabnému a tropickému vzhledu se brzy rozšířila po celém světě v tropických a subtropických oblastech. U nás lze pěstovat pouze jako pokojovou rostlinu. Snáší téměř všechny druhy půdy, pouze kromě velmi mokré a vlhké. Roste dobře na plném slunci až v částečném stínu (pokud stojí venku na denním světle). Dospělé rostliny jsou odolné vůči suchu, mladé rostliny je potřeba pečlivě pravidelně zalévat. Na krátkou dobu odolává i menším mrazíkům, lehce pod bod mrazu. Roste poměrně pomalu, proto je vhodnou rostlinou pro pěstování v interiéru, vhodnou i pro začínající pěstitele.

Livivnstonia Chinensis

Čínská vějířovitá palma, jak se jí taktéž říká je krásná především jako dospělá rostlina. Ve volné přírodě dorůstá do výšky zhruba 9 metrů. Má krásné světlezelené vějířovité listy, které jsou rozdělené do 75 dílků, špičky těchto listů jsou ohnuté směrem k zemi.  Původ má tato palma v Číně, Jižním Japonsku a Taiwanu.

Není náročná na půdu. Je vhodné ji 2x za rok pohnojit (od jara do podzimu) hnojivem s postupně uvolňujícími mikroprvky. Vhodným místem je slunné a světlé stanoviště. Poměrně odolná vůči suchu, pokud má ale pravidelnou zálivku, rychleji roste. Malé rostliny jsou vhodné pro pěstování v bytech. Jsou nenáročné a pomalu rostou.

Minimální teplota: -3°C
Teplota v zimě: 10 (±5) °C
Umístění : světlo 
Odolnost proti suchu: ano
Vlhkost vzduchu: střední

 
1490
499901149049990
Značky

Stránka 1 z 1 - 4 položek celkem

Stránka 1 z 1 - 4 položek celkem