spain

Agave, Aloe.

Aloe Vera

Taktéž známá jako Aloe pravá nebo lékařská je druh sukulentu z čeledi Aloeovitých původem zřejmě ze Sudánu. Roste ve vyprahlých oblastech, hojně rozšířená převážně v Africe, Indii a jiných oblastech se suchým klimatem. Hojně se využívá v lékařství a při výrobě kosmetických přípravků. Mnohé vědecké teorie o použití a účincích aloe byly potvrzeny, jiné zase vyvráceny. Avšak je potvrzeno, že extrakt z Aloe very je účinný při léčbě popálenin, drobných kožních poranění, cukrovce a má dobré hojivé účinky. Aloe je sukulentní rostlina bez kmene nebo jen s krátkým kmínkem, dorůstající do výšky 60-100cm, rozmnožující se pomocí výhonků. Listy jsou tlusté a tuhé, zelené až zelenošedé, některé varianty mívají bílé skvrny po obou stranách stonku. Okraj listů je vroubkovaný s krátkými bílými trny. Kvést začíná na jaře, květy jsou uspořádány na téměř 90cm dlouhé lodyze, samotné kvítky jsou žluté. Aloe je široce rozšířená jako dekorativní rostlina. Je velmi populární v moderním zahradnictví, díky svým léčivým účinkům a působivým květům. Jako sukulentní rostlina má ráda oblasti se suchým klimatem, skalky a místa chudá na srážky, lze ji pěstovat venku pouze v oblastech s mírným klimatem (Středomoří). V květináčích vyžaduje dobře drenážovanou půdu, spíše kamenitou, světlé, slunečné místo. Při pěstování v květináčích je potřeba dát pozor na přelití. Jakmile se objeví nové výhonky, vyrůstající po stranách matečné rostliny, je možné je odtrhnout a přesadit do nového květináče. V zimním období Aloe odpočívají, vyžadují tak jen velmi málo zálivky.

Minimální teplota: 0 °C
Teplota v zimě:  12 (±8) °C
Umístění: plné světlo, slunce
Odolnost proti suchu: ano
Vlhkost vzduchu: střední

Umístění v létě: slunečné nebo v polostínu

Agave Victoria Reginae

Českým názvem Agáve Královská je hustě olistěná geometricky vytvarovanými listy, které se vyznačují bílými okraji. Její listy nemají okrajové trny, zato na hrotu může mít trny až tři, které můžou mít délku až tří centimetrů. Dorůstá do výšky padesáti centimetrů. Vykvétá po 20-30 letech stáří až 4 metry vysokým květem, který je často zbarvený do fialova nebo červena. Po vykvetení umírá ve velice krátké době. Poprvé byla objevena Španěli v sedmnáctém století. Původem pochází z mexických států Coahuila, Durango a Nuevo León, kde z ní místní indiáni vyráběli vlákno, jídlo nebo z jejích listů produkovali alkoholické nápoje podobné tequile. Vlákna poté využívali výhradně k výrobě oblečení a lan. Vydrží max -10°C.
 

Agave Neomexicana

Agave Neomexicana je Agáve pocházející z Nového Mexika. Vyznačuje se šedými až do modra zbarvenými listy, které jsou zakončené ostrým černým hrotem. Rostlina je nenáročná na údržbu, nevyžaduje moc vody. Vyrůstá do velikosti až 70 cm a v dospělosti vykvete až 3,5 metru vysokým žlutým květem, do kterého investuje veškerou svoji zbývající energii, a proto po vykvetení umírá. Agave Neomexicana je vhodná na pěstování ve venkovních stráních na přímém slunci. přímém slunci. Vydrží teploty i -20°C pokud je v naprostém suchu.

Agave Parrasana

Přezdívaná jako „agáve zelná hlava“ je kvetoucí rostlina pocházející ze severovýchodního Mexika, její listy jsou šedě zbarvené, kompaktně rostlé a vyznačují se velkými tmavými trny. Dorůstá do výšky 60 centimetrů. Po dosažení 10 let stáří vykvétá obrovským květem, který může měřit až 6 metrů, zpočátku je červený a postupně se zabarvuje do žluta. Po vykvetení rostlina umírá, ale během života může vytvořit odnože, které budou žít dále. S oblibou se vysazuje do kamenných ploch, zahrad středozemního typu, nebo
kaktusových skleníků. Vydrží max -15°C.


 
199
39990119939990
Značky

Stránka 1 z 1 - 10 položek celkem

Stránka 1 z 1 - 10 položek celkem