spain

Rhapidophyllum hystrix, mrazuvzdorná palma, 180 cm

 
  • 1 z 2
 

Pro rok 2024 nedostupné
Celková výška: 180 cm
Stáří: 20 let

Dostupnost Momentálně nedostupné
19 990 Kč
Kategorie Rhapidophyllum hystrix -15°C
 

Rhapidophyllum hystrix - Jehlová palma

Tento druh může být v češtině nazýván taktéž "Ostrá palma". Tato odolná palma pochází  z jihovýchodu USA ale může být nalezena též v Jižní Carolině, centrální Floridě a na západ od jižní části Mississippi kde roste v lesnatých a bažinatých oblastech. Díky stále ubývajícímu přírodnímu prostředí, sbírání divoce rostoucích exemplářů sběrateli a velmi dlouhé klíčivosti semen (více než 2 roky) roste v přírodě již velmi vzácně.

Roste velmi pomalu a dorůstá do výšky 2-3metry. Květy jsou většinou dvoudomé, samčí a samičí květy rostou odděleně každé na jiné rostlině. Plody jsou hnědé peckovité bobule cca 2 cm dlouhé.

Jehlová palma je velmi vzácná a žádaná mezi palmovými sběrateli a to hlavně díky její odolnosti vůči nízkým teplotám. Některé zdroje uvádí, že palma vydržela i mráz -29°C avšak realistická a námi vyzkoušená hodnota je někde mezi -15°C a -16°C bez jakéhokoli krytí a sebemenší známky poškození na listech. Jedná se tedy o vůbec nejvíce mrazu-odolnou palmu! Takovéto mrazu-odolnosti dosahuje pouze pokud je vysazená v zemi a je již dobře zakořeněná, v květináči se mrazu-odolnost pohybuje u nárazových teplot -10°C.

Jehlová palma preferuje vlhké slunečné nebo stinné stanoviště. V našich podmínkách je lépe umístit ji na místo s dostatkem slunce.  Na přímém slunci roste koruna více kompaktně a listy jsou světlejší.

Obecně všechny subtropické rostliny, které se chystáte vysazovat do volné půdy doporučujeme vysazovat pouze v měsících od března do června, aby se rostlina stihla zakořenit do nadcházející zimy. 

Minimální teplota:  -15°C
Umístění: slunečné
Odolnost vůči suchu: ano
Vlhkost vzduchu: střední

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat komentář
Nevyplňujte toto pole:

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat hodnocení
Nevyplňujte toto pole: